Co Brexit zmienił w transporcie międzynarodowym do Wielkiej Brytanii

Aby zatroszczyć się o transport międzynarodowy, konieczne jest wzięcie pod uwagę przepisów ponadnarodowych; należy też dostosować się do praw lokalnych. W praktyce oznacza to, że z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym trzeba zadbać o kwestie formalne, skompletowanie wymaganej dokumentacji i zezwoleń. Podmioty, korzystające z transportu międzynarodowego do Wielkiej Brytanii na skutek Brexitu musiały zmienić swoje przyzwyczajenia i zrewidować dotychczasową wiedzę.

Jak Brexit wpłynął na kształt usług transportowych?

Najważniejsze pytania, które najczęściej pojawiały się w związku z Brexitem, miały związek z nowymi formalnościami. Niestety proces ten zorganizowany został w taki sposób, że zarówno firmy transportowe, jak i przedsiębiorstwa, będące ich klientami, bardzo długo miały problem z określeniem podstawowych informacji. Na szczęście obecnie wiele kwestii się wyklarowało. Planując transport międzynarodowy do Wielkiej Brytanii, warto zwrócić szczególną uwagę na:

  1. Wyrobienie numeru EORI

To dotyczy przedsiębiorstw, które wcześniej jeszcze nigdy nie prowadziły współpracy z krajami, nienależącymi do wspólnoty UE;

  1. Zgłoszenia celne

W efekcie Brexitu musimy dopatrzeć formalności, związanych m.in. z wprowadzaniem towaru poza obszar celny Unii Europejskiej czy z nowymi procedurami tranzytu. Przy rozważaniu tej drugiej sprawy możemy podjąć decyzję między korzystaniem z NCTS2 i TIR.

Jak najłatwiej zadbać o transport międzynarodowy do Wielkiej Brytanii?

Wcześniej wspomniane formalności to tylko przykłady informacji, którą trzeba posiadać, żeby skutecznie i zgodnie z prawem przeprowadzić cały proces. Profesjonalne firmy transportowe, takie jak np. Grupa Transportowa, mają aktualną wiedzę również na temat dokumentów KAP (Kent Access Permit) oraz numeru GMR.

Nowa biurokracja może wydać się początkowo skomplikowana, ale zaufanie usługodawcy, który dysponuje sprawdzonymi procedurami i rzetelną wiedzą, znacznie ułatwi to złożone przedsięwzięcie.

Źródło: https://www.grupatransportowa.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *