Czym się różnią żarówki ledowe od ksenonowych i na które lepiej się zdecydować

Czym się różnią żarówki ledowe od ksenonowych i na które lepiej się zdecydować

Wbrew pozorom wybór żarówek samochodowych nie jest łatwy. Najpopularniejsze z nich to ksenony oraz LED-y, które można montować w większości aut najnowszej generacji. Wyjaśniamy, czym charakteryzują się wspomniane rodzaje żarówek do samochodów.

Lampy samochodowe ksenonowe

Popularne xenony to wyładowcze źródła światła, które są dostępne na rynku motoryzacyjnym od ponad 20 lat. Żarówki samochodowe ksenonowe działają dzięki znajdującemu się w nich ksenonowi, który generuje światło powstające w łuku elektrycznym. Ksenony cechują się żywotnością wynoszącą około 3 tysięcy godzin. Należy dodać, że lampy samochodowe ksenonowe wymagają wysokiego napięcia dostarczanego przez specjalny zapłonnik. Z tego powodu żarówki ksenonowe są nieco droższe od swoich starszych odpowiedników jakimi są ledy do samochodu. Na szczęście specjaliści produkują coraz więcej żarówek ksenonowych mogących działać przy użyciu mocy akumulatora i nie wymagających dodatkowych systemów oczyszczania.

Światła led do samochodu

Żarówki samochodowe LED są stosowane już od lat 60 tych XX wieku. Tego rodzaju oświetlenie charakteryzuje się energooszczędnością i większą trwałością niż xenony. Ledy do samochodu cechują się bardzo długim czasem eksploatacji. W wielu przypadkach przetrwają cały okres użytkowania danego pojazdu, czy ponad 50 tysięcy godzin. Żarówki samochodowe LED stanowią najpopularniejszy typ świateł do jazdy dziennej.

Ksenony i LED-y – porównanie

Oba opisywane typ światłem są znacznie wydatniejsze od tradycyjnych halogenów.

  1. Żarówki samochodowe ksenonowe gwarantują największą moc produkowanego światła. Może to być nawet ponad 3000 lumenów.
  2. Z drugiej strony światła led do samochodu są znacznie oszczędniejsze i żywotne. Ponadto można je włączać i wyłączać bez skracania ich trwałości. Warto dodać że światła typu LED cechują się znacznie szybszym tempem osiągania pełnej jasności.

Jedynym wspólnym problemem obu typów żarówek są wysokie koszty ich wymiany, która jest znacznie mniej prawdopodobna w przypadku LED-ów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *