Dlaczego warto wymienić kocioł węglowy na pompę ciepła?

Czy ogrzewanie domu pompą ciepła się opłaca? To pytanie, które zadają sobie nie tylko budujący nowy dom, ale również wszyscy pragnący obniżyć swoje rachunki za ogrzewanie. Czynnikiem opóźniającym wymianę kotła węglowego na pompę ciepła jest często stosunkowo duży koszt inwestycji. Czy jednakże tanie ogrzewanie domu przez kilkadziesiąt lat nie jest wystarczającą rekompensatą?

Zalety pomp ciepła

Kotły węglowe są źródłem ciepła wymagającym od użytkownika sporego zaangażowania. Dotyczy to nie tylko pracy związanej z jego czyszczeniem, zakupem i magazynowaniem opału, ale również jego codzienną obsługę. Dodatkowo to rozwiązanie nieprzyjazne środowisku i niejednokrotnie niebezpieczne (wybuchy, zaczadzenia). Pompy ciepła charakteryzują się wprost przeciwnymi cechami:

  • są całkowicie bezobsługowe – bezcenna wygoda i oszczędność czasu
  • ekologiczne
  • mają niskie koszty eksploatacji
  • nie stwarzają ryzyka wybuchu
  • nie wymagają gromadzenia paliwa (bo go nie potrzebuje)
  • ich żywotność to ok. 30 lat

Decydując się, na to by pompa ciepła była głównym źródłem ogrzewania naszego domu musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów m.in. wielkość budynku, grubość ścian, ilość okien, istniejące ocieplenie lub jego brak, technologię budowy i inne. Warto zdać się na specjalistów np. Sankor, żeby właściwie dobrać moc pompy do swoich potrzeb.

Rodzaje pomp ciepła

Do wyboru mamy pompy gruntowe i powietrzne. Gruntowa pompa ciepła jest bardziej inwazyjna, ponieważ wymaga wykonania odwiertów lub wymiennika poziomego. Wymiennik zajmuje dużą powierzchnię działki, której nie można zabudować.

Alternatywą są pompy powietrzne, których montaż jest prosty i nie zajmują więcej miejsca niż lodówka. Wykorzystują powietrze jako źródło energii i oddają do budynku ciepło poprzez:

  • powietrze – pompa ciepła powietrze powietrze
  • wodę – pompa ciepła powietrze woda.

Podchodząc ogólnie do sprawy, to pompy powietrze powietrze są najbardziej popularne. A to ze względu na możliwości grzewcze i niskie koszty montażu. Najważniejsze są jednakże indywidualne potrzeby użytkownika – to nimi należy kierować się wybierając pompę ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *