Psycholog a psychoterapeuta – jakie są różnice?

Właściwie każda osoba, która chce zadbać o swoje zdrowie psychiczne, w końcu będzie musiała zastanowić się nad tym, jaka jest różnica między psychologiem a psychoterapeutą. Do kogo się zapisać? Czego spodziewać się po każdym z tych specjalistów? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Psycholog i psychoterapeuta – jak wygląda wykształcenie takich osób?

W obu przypadkach mamy do czynienia z osobami, które ukończyły studia psychologiczne. Warto zdawać sobie sprawę, że wśród terapeutów czasem spotkamy się z odstępstwem od tej zasady. Wszystko dlatego, że szkoły terapeutyczne działające w niektórych nurtach nie wymagają od swoich kandydatów ukończenia studiów psychologicznych. Jest to jednak zdecydowana rzadkość i zazwyczaj, gdy idziemy do psychoterapeuty, mamy do czynienia także z psychologiem.

Różnica polega na tym, że psychoterapeuta po ukończeniu studiów musi zrealizować także szkolenie w konkretnym nurcie terapii. Takie przygotowanie trwa lata. Podczas tego czasu osoba uczy się, jak pracować z klientami, by pomóc im tak dobrze, jak tylko to możliwe. Należy też zdawać sobie sprawę, że jego praca poddawana jest superwizji, a więc konsultowana jest z bardziej doświadczonym ekspertem. W przeciwieństwie do psychologa, terapeuta musi także przejść swoją własną terapię.

Jaką pomoc psychologiczną wybrać?

W obu przypadkach spotkamy się z osobami przygotowanymi do tego, by nieść profesjonalną pomoc. Psychoterapeuta ma jednak większe kwalifikacje do tego, by pracować z osobą przez dłuższy czas. Tutaj należy zaznaczyć, że ani psycholog, ani terapeuta:

  • nie jest lekarzem (chyba że oddzielnie taka osoba skończyła studia medyczne;
  • nie może przepisywać recept.

Psychoterapia to ważny element leczenia i zazwyczaj najlepsze efekty obserwuje się wtedy, gdy pacjent, oprócz zażywania leków, regularnie spotyka się z terapeutą. Po leki musimy się jednak udać do psychiatry.

Na co powinniśmy uważać podczas szukania gabinetu terapeutycznego?

Niestety obecny kształt prawa sprawia, że właściwie każdy może nazwać się psychoterapeutą, bo prawo nie precyzuje dokładnie takich kompetencji. Jeśli więc szukamy profesjonalnego gabinetu, koniecznie sprawdźmy, z kim mamy do czynienia. Poszukujmy certyfikowanych terapeutów i terapeutek lub osób w trakcie szkolenia (tacy specjaliści mogą już przyjmować pacjentów).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *