Obowiązek bezpiecznej utylizacji dokumentów spoczywa na każdym przedsiębiorstwie. Zaplanowanie takiego przedsięwzięcia nie jest łatwe, szczególnie że musimy wywiązać się z zasad, przewidzianych przez RODO.
Bezpieczne niszczenie dokumentów – co mówi o tym RODO?
Jeśli chcemy zadbać o bezpieczeństwo takiego procesu, musimy zweryfikować:
- czy niszczenie dokumentów odbywa się w odpowiednich warunkach
Utylizacja dokumentów firmowych nie może odbywać się tam, gdzie przyjmujemy klientów. Najlepiej byłoby wyznaczyć właściwie stanowisko, oddzielone od innych osób. Niestety wiele firm nie jest w stanie wygospodarować takiej przestrzeni, co znacznie utrudnia bezpieczne niszczenie dokumentów firmowych
- co dzieje się z produktem utylizacji
Musimy pamiętać o tym, że ze ścinków nadal można odzyskać wrażliwe informacje. To dlatego niszczarka wielu firmom po prostu nie wystarcza. Chcą czuć się pewnie i mieć świadomość, że ich dane zostały właściwie zabezpieczone.
Jak za niszczenie dokumentów biorą się specjaliści?
Kluczem do sukcesu jest odpowiednia infrastruktura. To ona decyduje o tym, że z produktu utylizacji nie da się już w żaden sposób odczytać danych. Takimi nowoczesnymi rozwiązaniami dysponuje m.in. firma Proarchiv.
Konieczne jest także realizowanie określonych standardów bezpieczeństwa i przestrzeganie procedur. O to nie da się zadbać bez wykwalifikowanej, dobrze przeszkolonej załogi. Specjaliści dbają nie tylko o bezpieczeństwo, ale także i o wygodę klienta. Starają się w elastyczny sposób dopasować do jego grafiku i oferują pomoc, która przyspieszy cały proces niszczenia dokumentów firmowych.
Samodzielna utylizacja to sporo stresu, niepewności i konieczność bycia na bieżąco z obowiązującymi przepisami. Współpraca z profesjonalnym usługodawcą zdejmuje z naszych barków ogromny ciężar i pozwala skupić się na ważniejszych aspektach prowadzenia biznesu, których nie możemy zlecić na zewnątrz, bo wymagają naszej pełnej uwagi.