aparaty ortodontyczne

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Współczesne rozwiązania, stosowane w ortodoncji udowadniają, że aparaty na zębach mogą prezentować się modnie. Estetyczny wygląd zdecydowanie zwiększa komfort noszenia takiego urządzenia, jednak priorytetem nadal pozostaje skutecznie leczenie wad zgryzu. Jednym z najważniejszych kroków będzie dobór właściwego aparatu ortodontycznego.

Proces diagnostyczny

Zanim padnie decyzja o tym, jaki rodzaj aparatu ortodontycznego zostanie założony pacjentce lub pacjentowi, specjalista przeprowadza wyczerpujący proces diagnostyczny. 

Aparat ortodontyczny ruchomy

Takie rozwiązania możemy zakładać i zdejmować samodzielnie. W razie ewentualnego problemu z aparatem, naprawa przeprowadzona jest w krótkim czasie. W zależności od wady zgryzu, specjalista decyduje, który rodzaj ruchomego aparatu ortodontycznego będzie właściwy. Do przykładów takich urządzeń można zaliczyć np.

  1. aparaty ruchome typy Expander, stosowane u osób ze zbyt wąską szczęką
  2. aparaty Schwartza, aktywizujące przyrost kości na szerokość.
  3. aparaty blokowe np. aktywator pozwalające korygować zgryz głęboki

Rodzaje aparatów ortodontycznych stałych

Ten wariant jest droższy, wymaga regularnych wizyt u lekarza oraz częstszych wizyt u stomatologa. Aparaty ortodontyczne stałe są jednak niezwykle skuteczne w poszerzaniu i zwężaniu łuków zębowych, obrotach zębów oraz w niwelowaniu wad przednio-tylnych. Również tutaj spotkamy się z różnymi rodzajami aparatów.

Wariant stały dostępny jest np. w wersji klasycznej, wyposażonej w metalowe zamki. Coraz większą popularnością cieszą się także aparaty estetyczne. Rozwiązania stałe to też aparaty językowe, czyli całkowicie niewidoczne, zakładane od strony języka. Warto jednak liczyć się z tym, że mowa, działania pielęgnacyjne i higieniczne mogą być tu nieco utrudnione dlatego coraz częściej w takich przypadkach sięga się po aparaty nakładkowe. Stosuje się także wariant samoligaturujący – w tym przypadku brak ligatur skraca czas leczenia, ułatwia usuwanie resztek jedzenia i pozwala na rzadsze odwiedzanie stomatologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *