Security Operations Center (SOC) – czym jest i komu jest potrzebne?

Security Operations Center (SOC) – czym jest i komu jest potrzebne? Z tym pytaniem wbrew pozorom boryka się dosyć spora liczba osób, zarówno właścicieli firm, jak i również osób odpowiedzialnych w firmie za bezpieczeństwo. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż przestępcy wraz z rozwojem technologii wymyślają coraz to nowsze metody popełniania przestępstw. Dlatego też postanowiliśmy wspólnie z wami przyjrzeć się kwestii tego, czym jest Security Operations Center.

Co to jest soc?

Soc to skrót od Security Operations Center, czyli centra operacji bezpieczeństwa, są to specjalistyczne centra mające na celu zabezpieczenie firmy bądź instytucji przed różnego rodzaju atakami elektronicznymi. Centra te mogą być tworzone z powodzeniem zarówno w firmach lub instytucjach o charakterze lokalnym, jak i też globalnym.

Do ich głównych zadań należą w dużej mierze monitorowanie zagrożeń, tworzenie strategii zabezpieczeń, oraz w przypadku wykrycia zagrożenia, wdrożenie odpowiednich procedur bezpieczeństwa. W skład tego typu center wchodzą osoby związane z informatyką, kryptologią, oraz cyberbezpieczeństwem, które mają odpowiednią wiedzę, oraz co równie ważne, doświadczenie poparte certyfikatami.

Co to jest siem?

Siem to nic innego, jak specjalistyczne systemy przeznaczone do monitorowania, a co za tym idzie neutralizowania różnego rodzaju zagrożeń cybernetycznych. Z tego względu systemy tego typu są jednym z głównych narzędzi wykorzystywanych przez Security Operations Center, między innymi w celu lepszego monitoringu zagrożeń cybernetycznych. Co ważne, systemy tego typu przystosowane są również do gromadzenia materiałów dowodowych potrzebnych w przypadku podjęcia czynności prawnych przeciwko cyberprzestępcom. Co ważne, systemy SIEM do prawidłowego działania potrzebują:

  • zespołu wykwalifikowanych specjalistów,
  • odpowiedniego skonfigurowania pod kątem danej firmy czy też instytucji,

W zamian, systemy tego typu w połączeniu z soc mogą stanowić solidny element obrony przed różnego rodzaju cybernetycznymi atakami.

Źródło: https://securitybeztabu.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *