poloznictwo

Studia położnicze – gdzie można pracować po ukończeniu takiego kierunku na uczelni medycznej?

Praca w systemie ochrony zdrowia przyciąga wiele osób. Atutami pracy w tym sektorze są między innymi stabilność zatrudnienia, dochody czy społeczny prestiż. Poniższy artykuł zostanie poświęcony zawodowi położnej i oferowanych przezeń perspektywach. Omówione zostaną także studia położnicze w Kwidzynie. Zapraszamy do lektury!

Czy położnictwo to tylko praca w szpitalu?

Studia położnicze zdają się nieuchronnie prowadzić do zatrudnienia w szpitalu. Może się to wydawać czymś oczywistym. Zadaniem położnej jest przecież opieka nad ciężarnymi i odbieranie porodów. A to dzieje się przecież w szpitalach.

Nic bardziej mylnego. Położnictwo to kierunek studiów otwierający drzwi do wielu form pracy. Osoby, które ukończyły studia położnicze w Kwidzynie mogą pracować także w wielu innych miejscach. Pierwszym przykładem są szkoły rodzenia. Są to miejsca, w których rodzice uczą się wszystkiego, co warto wiedzieć o porodzie i opiece nad nowo narodzonym dzieckiem. Nie ma lepszego pracownika w takiej placówce, niż osoba, która ukończyła położnictwo przynajmniej w stopniu licencjata.

Położnictwo – studia. Gdzie jeszcze można pracować?

Absolwenci studiów położniczych często decydują się także na otwarcie własnej praktyki. Choć nie są lekarzami, w ramach swojej działalności gospodarczej mogą między innymi świadczyć usługi:

  • poradnictwa laktacyjnego
  • poradnictwa położniczego
  • kąpieli noworodków
  • iniekcji domięśniowych
  • iniekcji dożylnych
  • iniekcji podskórnych
  • ćwiczeń dla matek i małych dzieci

Osoby, które ukończyły położnictwo mogą pracować także w podstawowej opiece zdrowotnej, czyli najczęściej w przychodni. Położna pracująca w takim miejscu to położna środowiskowa. Jej zadanie polega na wizytach patronażowych , w celu nadzorowania przebiegu ciąży i edukowania matki w zakresie ciąży i pielęgnacji dziecka.

Opieka obejmuje także noworodka. Położna POZ pomaga mu przede wszystkim w pierwszych dobach jego życia, lecz sięga łącznie do szóstego tygodnia jego życia.

Położnictwo umożliwia także zatrudnienie w poradniach specjalistycznych. Osoby tam zatrudnione zajmują się nie tylko kobietami w ciąży i noworodkami. Ich opieka obejmuje także:

  • pacjentki w okresie przekwitania
  • pacjentki dotknięte schorzeniami ginekologicznymi
  • pacjentki ginekologiczno-onkologiczne

Położnictwo – na co się zdecydować?

Niestety, ale profesja położnej jest jedną z gorzej płatnych. Z tego względu wiele położnych pracuje w kilku placówkach. Pod względem opłacalności bez wątpienia przoduje własna działalność. Jednak pieniądze nie powinny być jedynymi czynnikiem w wyborze. Nacisk należy położyć także na logistykę i predyspozycje. Satysfakcja w wielu przypadkach jest ważniejsza od zarobków.

Położnictwo – studia. Gdzie studiować?

Położnictwo znajduje się w ofercie każdej uczelni medycznej. Studiować można je także w szkołach prywatnych. Położnictwo w Kwidzynie można spotkać między innymi w ofercie Powiślańskiej Szkoły Wyższej. Studia położnicze powinny odznaczać się przede wszystkim dużą ilością praktyki w programie nauczania.

Teoria oczywiście również musi w nim występować. Jednak nie powinna ona dominować. Jej rolą w dobrze zaprojektowanym programie jest przygotowanie studentów do realnej pracy z pacjentem. Studia położnicze w wielu przypadkach oferują praktyki już po pierwszym semestrze studiów. Na niejednej uczelni wymagana ilość praktyk do zaliczenia liczona jest w setkach godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *