Sprawiedliwa transformacja energetyczna Turowa – na czym polega?

Czy energia ze źródeł odnawialnych ma szansę zastąpić w Turowie długo utrzymujący się trend, polegający na oparciu gospodarki na węglu? Wszystko wskazuje na to, że jak najbardziej! Sprawdź, jakie przeobrażenia już powoli rozpoczynają się w regionie.

Elektrownia Turów – jak przedstawia się jej przyszłość?

Kopalnia Turów przez długi czas była podstawowym obiektem przemysłowym regionu, zapewniając mieszkańcom miejsca pracy. Następuje odwrót od tych nieefektywnych i nieekologicznych sposobów pozyskiwania energii. Posady w przemyśle wydobywczym węgla przestały być więc przyszłościowym rozwiązaniem. W efekcie w społecznościach terenów górniczych nierzadko można spotkać się z niepewnością co do przyszłości. Odnawialne źródła energii mogą to zmienić.

Co sprawiedliwa transformacja energetyczna Turowa oznacza dla miejscowej ludności?

Chociaż dość często można spotkać się z obawami, że energia ze źródeł odnawialnych w Turowie może doprowadzić do utraty miejsc pracy, rzeczywistość może kształtować się zupełnie inaczej. Realnym scenariuszem jest pojawienie się nowych posad, związanych z takimi działaniami, jak:

  • konserwacja;
  • naprawy;
  • eksploatacja.

Co ważne, takie zatrudnienie w OZE jest przyszłościowe, pozwala na rozwój i na podnoszenie kwalifikacji.

Odnawialne źródła energii w Turowie – jak mają przebiegać zmiany?

Aby doszło do takich pozytywnych efektów, należy m.in. stworzyć warunki do zmiany technologii produkcji i usług. Proces musi obejmować także przekwalifikowanie kadr. Ogromne znaczenie dla wzrostu regionu na także to, jak przedstawiać się będzie jego atrakcyjność dla inwestorów. Żeby ją zwiększyć, planuje się rozwinięcie usług dla przedsiębiorstw oraz stworzenie warunków, które będą przyciągać świadome ekologicznie podmioty. Więcej informacji o tych planach można znaleźć np. tutaj: ozeturow.pl.

Nie należy zapominać także o efektach, o których mówi się mniej. Energia ze źródeł odnawialnych w Turowie oznacza także, że poprawią się stosunki międzynarodowe, bo profil regionu Turoszowskiego ulegnie wyraźnej zmianie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *