Instalacje CNG a LPG – podobieństwa i różnice

CNG i LPG to funkcjonalne rozwiązania i to najważniejsza cecha wspólna tych obu paliw. Oprócz tego, jeśli analizujemy stan skupienia w temperaturze pokojowej, oba warianty gazu zachowują się podobnie, tzn. mają lotną postać. Różnic jest jednak na tyle dużo, że zawsze powinniśmy je uwzględnić, zanim zdecydujemy się na konkretny sposób zasilania pojazdu.

Instalacja CNG do Diesla

Najważniejszym komponentem składu tego gazu jest metan. Najczęściej jego zawartość sięga od 70 do 90%. Jedną z ważnych zalet tego wariantu jest bezpieczeństwo, które wynika z właściwości chemicznych gazu. CNG nie grozi wybuchem w razie ewentualnego wycieku. Zamiast tego po prostu się rozproszy. Dodatkowo ma wysoką temperaturę zapłonu. Zachowuje się więc w takiej sytuacji zupełnie inaczej niż olej napędowy lub benzyna.

Instalacje CNG do auta – co je różni od instalacji LPG?

Różnice w składzie obu substancji przekładają się także na to, jak wygląda sama instalacja gazowa. Zacznijmy od rozwiązania LPG. Taki gaz do silnika doprowadzają rurki, przeważnie wykonane z miedzi. Są one zdecydowanie za słabe dla CNG. W przypadku tego drugiego gazu instalacja musi bowiem składać się z konstrukcji, które wytrzymają jego wysokie sprężenie. To dlatego sięga się tu po elementy ze stali.

Instalacja CNG do auta – czy tankowanie jest problematyczne?

Jeśli szukamy stacji oferującej LPG, raczej szybko rozwiążemy problem, bo to paliwo w Polsce jest bardzo popularnej. Nieco większe trudności czekają nas z takim rozwiązaniem jak instalacja CNG w samochodzie. Taki gaz jest dostępny na zdecydowanie mniejszej ilości stacji. Ten problem nie dotyczy osób, które:

  • mają w pobliżu stację oferującą paliwo CNG;
  • posiadają specjalną sprężarkę, pozwalającą na samodzielne tankowanie gazu z domowego przyłącza.

Jak widać podjęcie decyzji i skłonienie się ku którejś z opcji jest sprawą indywidualną. Łatwa dostępność sprawia, że w większości wypadków wybór pada na LPG. Jeśli chcemy dowiedzieć się bardziej szczegółowych informacji i dokładnie przeanalizować, czy instalacja gazowa CNG jest dla nas, skorzystajmy z profesjonalnego doradztwa. Oferuje je m.in. firma Gascar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *